Novinky

Výstupy v dramatické výchově – březnová sklizeň

Špíly, výstupy, inscenace, ukázky… napříč obory i ročníky.
V březnu své tvůrčí divadelní úsilí v dramatické výchově završilo představením před diváky hned několik ročníků a skupin pedagogické školy. V průběhu posledního měsíce se tak nebývale často v suterénu ozýval nadšený potlesk diváků i povyk herců. Některé inscenace přesahovaly až do prostoru chodby a draly se téměř do přízemí. Jiné se odvážily vycestovat mimo Brno. A jiné zase zažily premiéru i derniéru v jednom a jejich (loutkové) postavy svou duši již ukryly v krabicích v učebně…

  • Letos maturující studentky PL4 nazkoušely (podle scénáře a s režijním vedením Antonie Kepákové) adaptaci povídky Betty MacDonaldové z knihy Vejce a já. Scénář vznikl na sklonku loňského školního roku v rámci specializačního týdne, během něhož se pracuje na dramatizaci prozaického textu, a letos se konečně dočkal své realizace před diváky. V inscenaci s názvem Fotoaparát alias Pekelný stroj studentky skvěle využily princip kolektivní postavy a s trochou nostalgie se tak vlastně 18. března rozloučily se společnou divadelní tvorbou v rámci studia specializace.
  • Druhý ročník PMP se s vervou po Vánocích pustil do tvorby prstových (i jiných typů) loutek a krátkých (povinných) loutkových výstupů, autorských mini-představení. V pondělí 28. března prezentovalo své loutkové výstupy před diváky osm menších skupin studentek PMP2. K vidění byly autorské pohádky i drsné současné příběhy – z názvů např. Tajuplný ostrov, Drogové království, Tivador a Rozálie, Pekelná brána aj.
  • Sedm studentek specializace DV druhého ročníku PL premiérovalo svou autorskou divadelní koláž s názvem Opravdová verze 23. března na celostátní umělecké přehlídce církevních škol v malém slezském městečku Odry. Studentky si získaly publikum v divácké anketě, v níž směle obsadily 1. místo, a od odborné poroty si odnesly (kromě užitečné zpětné vazby) i ocenění “zlaté pásmo” za výstižnou generační výpověď.
  • Interaktivní divadelní inscenaci s detektivní zápletkou s názvem Vražda v RJ uvedli studentky a studenti
    3. ročníku specializace DV PL už v červnu loňského roku. Napínavý příběh z paluby RegioJetu ovšem letos zahráli v obnovené premiéře 22. března a pro různé skupiny diváků z řad studentů školy ji uvedli v průběhu dvou týdnů hned pětkrát. Získali tak cenné tvůrčí a herecké zkušenosti z tvorby a reprízování inscenace, jejíž závěr mohli vždy ovlivnit diváci, takže byla pokaždé jedinečná.

Za úžasnou skupinovou práci v dramatické výchově, za odvahu a energii tváří v tvář publiku všem děkujeme,

Zdeňka Kučerová a Eva Davidová