Fotogalerie

Školní výprava za meteorickým rojem Geminidy

Kategorie: ,

V úterý 13. prosince jsme se společně s dalšími 14 odvážlivci vydali ze školy na skautskou základnu Křtiny s cílem ulovit následující noci kromě meteorů roje Geminidy také pár mlhovin a galaxií pomocí školou nově zakoupeného dalekohledu. Předpověď počasí vypadala oproti jiným dnům jako objednaná – za poslední měsíc nebylo jasnějšího dne a noci, a tak jsme v sobě živili naději, že to bude stát skutečně za to. Jediné, co nám na čele dělalo vrásky byla rtuť v teploměru, která měla v noci klesnou až deset stupňů pod bod mrazu.

Na základnu jsme dorazili ve dvou skupinách. První se v čase čekání na druhou zhostila úkolu zatopení v kamnech, které nám jako jediné po zbytek pobytu poskytovali pocit tepla (vzhledem k nezateplení domu to byl vážně pouze pocit). Ihned jak dorazila druhá část výpravy, vydali jsme se všichni společně na louku nad Křtinami, každý z nás nabalen do náležitého počtu vrstev teplého oblečení.

Na úvod samotného pozorování mělo proběhnout seznámení se zimní oblohou, kterého se velmi dobře zhostil pan učitel Tesař (jak se později ukázalo, z představení se stal nakonec jediný, více než hodinu trvající program). Mezitím byla snaha uvést do provozu samotný dalekohled. To se sice ze začátku jevilo jako jednoduchý úkol, avšak po hodině a půl neúspěšného snažení, kdy už ani samotný dalekohled nedokázal dále odolávat teplotám pod bodem mrazu a prostě zamrzl, jsme se rozhodli udělat alespoň úvod do astrofotografie. Tyto plány nám však opět překazilo počasí, neboť do deseti minut byla zatažená celá obloha a z astrofotografie již zůstala pouze fotografie – skupinová. Potom již všichni uvítali návrat zpět na základnu, jelikož by neradi potkali stejný osud jako náš dalekohled.

Ačkoliv topení dřevem lze obecně zařadit mezi spíše příjemné a romantické aktivity, s vytopením samotné budovy to příliš nepomohlo, a tudíž jsme zbytek večera všichni strávili ve spacácích – někdo na karimatce v poloze v leže, jiní v sedě před krbem. Všichni jsme však nakonec zdárně přečkali chladnější noc a ve středu se společně zdárně vrátili do školy.

Všem děkujeme za účast a budeme se těšit příště, snad již za teplejších podmínek a se vším všudy.

Matěj Šicner