Francie – La Brède

Studijní a výměnné jazykově-poznávací pobyty v Lycée de la Sauque La Brède ve Francii

Studenti francouzštiny, kteří mají za sebou minimálně 2 roky studia tohoto jazyka, se mohou zapojit do projektu výměnných jazykově-poznávacích pobytů se studenty partnerského gymnázia Lycée de la Sauque La Brède ve Francii. Kromě toho odjíždí každým rokem jeden student septimy gymnázia do Lycée de la Sauque na tříměsíční studijní stáž.

La Brède, městečko s asi 4 tisíci obyvatel (2010), se nachází asi 20 km jižně od Bordeaux v regionu Aquitaine (Akvitánie), v údolí přírodní rezervace Saucats, zavlažované řekou Garonnou. Krajinu charakterizují jak četné svahy s vinicemi v okolí Bordeaux či písčité pobřeží Atlantského oceánu, tak i zalesněná pahorkatina Les Landes, pokrývající velkou část regionu. Svou proslulost získalo městečko zejména díky svému zámku, v němž se 18. ledna 1689 narodil a prožil dětství filozof Charles-Louis de Secondat, baron de La Brède et de Montesquieu (1689-1755). To však není jediným důvodem, proč tento vinařský kraj na jihozápadě Francie navštívit. Kouzelná Akvitánie zve také k objevování historických pamětihodností, spjatých např. s životem Eleonory Akvitánské (1122-1204), akvitánské vévodkyně a hraběnky z Poitiers, poté francouzské (a konečně anglické) královny, stejně jako k ochutnávce místních gastronomických specialit.

Katolické gymnázium Lycée de la Sauque bylo založeno v roce 1943. Jedním z učebních oborů je i studium v tzv. anglické sekci, nabízející četné výměnné pobyty se studenty partnerských gymnázii (Velká Británie, Irsko, Španělsko, Německo, nyní prostřednictvím naší školy i Česká republika). Studenti gymnázia jsou připravováni ke studiu na univerzitách i elitních vysokých školách Grandes écoles.

 

 

Informace o studijních a výměnných jazykově-poznávacích pobytech v Lycée de la Sauque La Brède poskytne Mgr. Monika Vondráková, Ph.D. (s. Cyrila), a to osobně či mailem.