Novinky

100 let republiky

… živý obraz se liší od obrazu na plátně jen tím, že jako materiálu je tu použito živých lidí a reálných předmětů. (… ) Jejich obliba tkvěla nepochybně v tom, že se tu mohli umělecky uplatnit i lidé bez jakéhokoli talentu. Měly většinou masový ráz. Někdy byl počet aktérů tak velký, že už nezbyl nikdo, kdo by se na živý obraz díval…

Z Cimrmanových velkých živých pláten nutno jmenovat jeho historický triptych Bitva u Lipan, Bitva na Bílé Hoře a Sedláci u Chlumce, uváděný pod souhrnným názvem Naše slavné prohry.

———————————————————————-

Ve čtvrtek 25. října 2018 uspořádala sekce společenských věd v souvislosti s oslavami 100 let od vzniku Československé republiky živý obraz. Připomněli jsme si tak nejrůznější osobnosti, instituce, dějinná období, symboly i tradice napříč historií naší země (zejména) v letech 1918-2018.

Kdo byl přítomen?

Osobnosti: prezident Tomáš Garrique Masaryk, spisovatelka Božena Němcová, operní pěvkyně Ema Destinnová, herečka Adina Mandlová, zpěvačka a signatářka Charty 77 Marta Kubišová, undergroundová rocková kapela Plastic People of the Universe, tenista Ivan Lendl, gymnastka Věra Čáslavská, atleti Bára Špotáková, Dana a Emil Zátopkovi, lyžaři Jiří Raška, Bohumil Hanč a Václav Vrbata

Instituce: Československý červený kříž, Sokol (ale i Státní bezpečnost a období normalizace)

Tradice a symboly: folklór, trikolóra, národní strom lípa

Jsme rádi, že jsme si i tímto způsobem mohli opět uvědomit, jak velké hodnoty představují svoboda a demokracie. Děkujeme všem!