Novinky

11. listopad, Den válečných veteránů

11. listopad, Den válečných veteránů 

V den připomínky konce 1. světové války nabízeli studenti G7 v prostorách školy papírové vlčí máky. Tato rostlina, vyrůstající na hrobech vojáků, kteří padli zejména v tragických bojích 1. světové války, symbolizuje válečné veterány. V r. 2001 byl 11. listopad také v České republice ustanoven Dnem válečných veteránů, od té doby jsou vlčí máky jako symboly padlých ve všech válkách světa používány i v naší zemi.
                                                                                       

Jak se stal vlčí mák symbolem válečných veteránů?

Historie válčení vypráví, že právě na bojištích a na hrobech padlých jako symbol krve vždy vyraší rudé vlčí máky. Příroda to sama tak zařizuje, že vlčí máky kvetou v době, kdy ostatní rostliny v okolí již ne. Jejich semínka dlouho odpočívají v půdě, a právě půda na bojištích zbrázděných výbuchy, s přítomností vápence ze zdevastovaných budov, působí jako katalyzátor pro vyrašení rudých květů.

Červený až rumělkový květ s tmavou skvrnou se v historii stal symbolem nového života, vyrůstal na hrobech vojáků, kteří padli zejména v tragických bojích 1. světové války. Byliny máku spatřil vyrůstat z hrobů a zákopů také kanadský chirurg, podplukovník John McCrae, vojenský lékař. Protože ošetřoval mnoho zraněných a někteří svým zraněním podlehli, mezi nimi i jeho nejbližší kamarádi, zažíval velmi bolestivou situaci. Tehdy se nacházel v Evropě, na západní frontě ve Flandrech (v dnešní Belgii).

Aby ulevil svým mukám, napsal rukou na kus papíru báseň, kterou odhodil na zem. Papír s verši se se neztratil. Zvedl jej kolemjdoucí důstojník a později byla báseň zveřejněna v časopise Punch v Anglii jako výpověď válečné tragédie. Publikována byla 8. prosince 1915 a – proslavila se.

 

Dvě minuty zástavy života

Vždy 11. 11., o jedenácté hodině, se ve Velké Británii na dvě minuty zastaví život. Obyčej ticha byl zaveden roku 1919 jako symbol uctění památky padlých. Protože právě 11. 11. 1918 dopoledne, když Německo kapitulovalo, podepsali zástupci Německa dohodu o příměří dle požadavku Spojenců v salonním železničním voze maršála Ferdinanda Foche u Compiégně.

O tři roky později, kdy byla založena Britská legie, jež pomáhá všem bývalým vojákům, k tradici dvouminutového ticha přibyl symbol rudého vlčího máku. Jeho květ se do dnešní doby uchoval jako symbol oslav Dne válečných veteránů.

 

Vlčí máky v České republice

Vzhledem k mnohaletému komunistickému režimu tradice nošení vlčích máků nezapustila kořeny v České republice. Až r. 2001 byl 11. listopad také v České republice ustanoven Dnem válečných veteránů, od té doby jsou vlčí máky jako symboly padlých ve všech válkách světa používány i v naší zemi. V Anglii je symbol vlčího máku hodně rozšířený a je nepsané pravidlo, že umělý kvítek má na klopě obleku, kabátu, šatů každý veřejný činitel, všichni v televizi a miliony běžných lidí. Prodávají je často veteráni po celé zemi na exponovaných místech – supermarketech, nádražích, náměstích – za symbolickou částku (každý dá, kolik chce), a tyto peníze jdou do fondu pro veterány.

(zdroj: www.epochtimes.cz)