Novinky

Pancake Race

„Řekni mi a já zapomenu, ukaž mi a já si zapamatuji, nech mne se zúčastnit a já pochopím.“ (Konfucius) Tímto heslem se řídíme, když během školního roku ve výuce angličtiny reflektujeme britské a americké tradice. O Vánocích jsme zapalovali a ochutnávali opravdový Christmas pudding, nevynechali jsme únorový americký svátek přátelství a těsně před začátkem postní doby jsme oslavili Pancake Day tradičním závodem s palačinkami. Tato tradice vznikla v britském městě Olney před více než půl tisíciletím a je dodnes oblíbenou aktivitou, na kterou se těší celá města. Měli jsme příležitost vžít se do hospodyně, která v roce 1445 v úterý před Popeleční středou (Shrove Tuesday) ve spěchu běžela do kostela i s pánvičkou, na které smažila palačinku.

“I hear and I forget, I see and I remember, I do and I understand” This Chinese proverb guides us throughout the school year when we try to reflect on British and American traditions during our English lessons.

At Christmas we prepared, flambéed and tasted Christmas pudding, in February the American festival of friendship was not forgotten, and right before the start of Lent we celebrated Shrove Tuesday (Pancake Day) with a pancake race.

This tradition started in the town of Olney more than 500 years ago and is still celebrated today. A woman who was dutifully making pancakes to use up foods forbidden during Lent – eggs, butter, milk – heard the church bells ringing and rushed to the church to ‘shrive’, still wearing her apron and clutching her pan with its pancake.

Students ran a relay race in teams of three wearing aprons, a headscarf and carrying a pan with a pancake which had to be tossed three times during the race. The traditional prize is a prayer book and a kiss from the priest, our students received a book and British style pancakes, served with fresh lemon juice and sugar. Let’s hope we have started a new tradition at our school!