Novinky

Malý Mikuláš a Jean-Jacques Sempé poprvé v Čechách!

Jistě ho znáte. Mikuláš je malý nezbedný klučík s partou kamarádů, kupou bláznivých nápadů a úžasným dětským pohledem na svět. Už v 60. letech 20. století se stal ve Francii jedním ze symbolů dětské literatury a od té doby bavil čtenáře po celém světě. Jeho příběhy dostanou každého svým promyšleným a nevinným humorem, lehkostí stylu a výjimečným literárním talentem Réné Goscinnyho.

Příhody Mikuláše a jeho legračních kamarádů (tlustého Vendelína, vychloubavého Augustýna, silného Albína, šprta Celestýna, Kryšpína,Viktorína či Fridolína) jsou vlastně celkem obyčejné postřehy všedních dnů, nebýt Goscinyho geniálního umění, jak zachytit dětský způsob uvažování a dodat příběhům výborné a nečekané pointy či legrační kontrasty.

Vynikající zápletky dodávají někdy úsměvně filozofický podtón a skutečně nemusíte být dětmi, abyste se zasmáli inteligentnímu a nadčasovému vtipu, který, mnohem víc než v ději, spočívá v jazyce a slovních hříčkách.

Vůbec poprvé bude v Čechách představena tvorba legendárního francouzského humoristy a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, výtvarného otce malého Mikuláše. Jednoduché perokresby, které vypráví příběhy v drobných detailech, si české publikum už několik desetiletí spojuje právě s patáliemi malého Mikuláše a jeho party nezaměnitelných kamarádů. Jean-Jacques Sempé však za více než padesát let práce nestvořil pouze živou klučičí partu v čele se zvídavým Mikulášem, snaživým Celestýnem nebo gurmánským Vendelínem. Od 4. 5. 2018 ožívá svět Jean-Jacquese Sempého ve všech třech podlažích Galerie Villa Pellé (Pelléova 10, Praha 6). Výstava potrvá do 15. 7. 2018.

Podrobněji zde: http://villapelle.cz/sempe-maly-mikulas-a-jine/