Novinky

Celostátní přehlídka Pedagogická Poema Liberec 2023

Od pondělí 6. do čtvrtku 9.listopadu se tři studentky pedagogické školy účastnily celostátní přehlídky čtení, přednesu a improvizovaného vyprávění Pedagogická poema v severočeském Liberci. Jak ty tři dny práce v seminářích studentky zúročily ve svých zkušenostech?

Anežka Hajdová (PL2):

Moc se mi líbila hlavně intenzivní práce v malé skupince v semináři, kdy jsme se s dalšími dvěma studentkami snažily o pochopeni složitého textu; rozebrat ho a pak si ho rozdělit mezi tři mluvčí, aby byl pochopitelný pro posluchače. Připravovaly jsme dvě povídky Emanuela Frynty.

Pracovaly jsme hodně samostatně, pak nám lektoři dali zpětnou vazbu k rozpracovanému společnému výstupu – navedli nás, ale musely jsme na tom samy zapracovat.

Bylo poznat, kdo se tomu rád věnuje. Před diváky a posluchače jsme pak šly s prací, kterou jsme samy odvedly. A cítily jsme, že to bylo čisté, že jsme to zvládly nejlíp jak jsme mohly.”

Soňa Přibylová (PMP2):

Poema byla pro mne velice inspirující zážitek, který jsem si opravdu užila. Jsem vděčná, že jsem díky seminářům a jejich zkušeným instruktorům dokázala odbourat svůj strach a napětí na pódiu. Je mi jasné, že se můžu nadále zlepšovat a myslím, že tady jsem zjistila, díky reflexím, na co ještě zaměřit. Také jsem moc ráda, že jsem na semináři mohla spolupracovat se skvělým kolektivem a příjemnými lidmi. Tato přehlídka mi pomohla uvědomit si, co mě baví, co mi jde a na co bych se případně chtěla zaměřit do budoucna.

Kristýna Pemčáková (PMP4):

Líbilo se mi, že práce v semináři byla vždycky energická a efektivní. Skvělé bylo, že i když jsme se s ostatními účastníky poznali až v pondělí, vznikl brzy bezpečný, komfortní prostor pro zkoušení improvizací, a díky tomu jsme do všeho šli naplno.

Po celou dobu nám lektoři dávali konstruktivní zpětnou vazbu, snažili se vypíchnout to dobré, ale zároveň to, v čem se dál zdokonalovat.

Pred seniorskými diváky jsem se cítila bezvadně, bavilo mě s nimi komunikovat a tvořit pro ně příběh. Přemýšlím o tom, že se této věkové kategorii budu věnovat ve svém budoucím profesním životě.

 

Lektoři jednotlivých disciplín udělili našim studentkám tato ocenění:

– Anežce Hajdové za interpretační zvládnutí náročného textu a nadsázky,

– Soně Přibylové za aktivizaci chuťových smyslů posluchače;

– Kristýně Pemčákové za humor a energii vyprávění.

 

Z pohledu pedagogů oceňujeme i to, že studentky po celou dobu přehlídky pracovaly naplno, poctivě a dokázaly své dovednosti citlivě a kreativně uplatnit při závěrečném vystoupení před libereckými diváky. Taktéž my, pedagogové, jsme si mohly projít zajímavými semináři, které rozvíjely naše pedagogické dovednosti a jsme vděčné, že se na této přehlídce nezapomíná také na welbeing a profesní růst učitelů. 

Děkujeme letosnímu ročníku Pedagogické poemy a gymnáziu a střední odborné škole pedagogické Jergym za krásné zážitky a příjmenou atmosféru.