Novinky

Dlouhá punčocha stále inspiruje

Ve čtvrtek 19. 1. jsme byli se třídou PMP3 na návštěvě s přednáškou v knihkupectví Dlouhá punčocha, které se nachází na rohu ulic Gorkého a Jiráskova, na Obilním trhu. Je to moc hezký útulný obchod s příjemnou energií a velmi milou paní majitelkou, Zuzanou Streichsbierovou. Dlouhá punčocha se zaměřuje především na dětskou literaturu. Můžeme tam najít knížky pro úplně malinké děti, ale i pro trochu starší. Skvělé je, že pokud máte problém s výběrem knih a nemůžete se třeba rozhodnout, tak paní prodavačka vám moc ráda poradí. Říkala nám, že je pro ně důležité, aby tam měli kvalitní výběr knih různých žánrů, a proto každou knížku sama čte. Dokonce tam mají i knížky v různých jazycích. Tudíž vám pak může skvěle poradit, kterou si podle vašich preferencí vybrat. S naší třídou jsme tam byli zhruba hodinu, kdy nám paní prodavačka povídala o tom, jak a proč vlastně knihkupectví vzniklo, představovala nám taky některé novinky ze současné dětské literatury. Na konci jsme paní pokládali různé dotazy a mohli si prohlédnout jakékoliv knížky, které nás zaujaly. Musím říct, že mě osobně jich zaujalo hodně už jenom pro svůj vzhled. Šlo opravdu vidět, že si s jejich výběrem dává velmi záležet a že svoji práci má moc ráda. Tohle knihkupectví mohu určitě doporučit a já sama jsem tam rozhodně nebyla naposled.

Zuzana Slámová, PMP3

Knihkupectví navštívily v rámci výuky literatury pro děti a mládež také studentky večerního studia, a to 17. a 24. ledna v podvečerních hodinách.

Hovořilo se mimo jiné o významu rozvíjení před-čtenářských dovedností u nejmenších dětí a v předškolním věku: tvořivá práce s dětskou literaturou, hlasité čtení a celkově proaktivní přístup ke knihám pomáhá u dětí lepšímu porozumění světu, rozvíjení empatie i schopnosti zpracovávat náročná témata (hendikep, ztráta, válka, strach ad.). Tyto předčtenářské zkušenosti pomáhají i v pozdějším věku a při nástupu do školy, kdy mají děti, kterým bylo v předškolním věku čteno, o rok až dva mentální náskok před ostatními.
Mgr. Zuzana Streichsbierová odkazuje také na současné výzkumy a publikace o dětském čtenářství (např. výzkum Anežky Kuzmičové o čtenářských prožitcích). Její poctivý, lidský, kreativně pedagogický přístup a celkově její práce v  knihkupectví Dlouhá Punčocha jsou stálou inspirací pro všechny studentky oboru předškolní a mimoškolní pedagogika. Děkujeme za něj, děkujeme za ni.

Eva Davidová