Novinky

Studenti naší školy pořídili snímky z Mezinárodní vesmírné stanice a navrhli měsíční základnu

Naši studenti z nižšího gymnázia letos dosáhli opravdu nebývalých úspěchů. Mohou teď hrdě říct, že program, který doma naťukali do počítače, se poslal na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde se spustil, a jeho výstupy dorazily zpět do jejich počítačů. K tomu všemu ještě stihli vymodelovat plně funkční měsíční základnu a poslat ji inženýrům z Evropské vesmírné agentury (ESA) na zhodnocení.

Ale hezky popořadě… Tým CM_Pi ve složení Roman Otych (G1), Vít Černý (G3), Petr Geršl (G3), Oliver Klimeš (G3), Matěj Šicner (G3) a Martin Doušek (G4) se zformoval na podzim na popud Adama Křivky (G8). Jako první se zúčastnili AstroPi hackatonu v sídle brněnské vesmírné firmy S.A.B. Aerospace v Technologickém parku. Jde o 24hodinovou soutěž, ve které máte za úkol vymyslet vědecký experiment pro dva minipočítače Raspberry Pi (odtud název našeho týmu CM_Pi), jménem Ed a Izzy, které sedí na ISS. Náš tým přišel s plánem sledovat množství zeleně ve městech a díky své fenomenální prezentaci skončil na 1. místě. (Zde jsme již o nich psali na stránkách školy: https://www.cmgp.cz/novinky/prvenstvi-soutezi-astro-pi-hackaton/ a tady je oficiální závěrečná zpráva soutěže: https://www.esero.sciencein.cz/articles/view/180-astro-pi-hackathon-zna-sve-viteze

V následujících dnech museli pak dopodrobna popsat svůj projekt v angličtině a poslat jej na zvážení do ESA. V této fázi poslalo svůj návrh celých 545 týmů z 23 zemí světa. A jak tušíte, náš tým postoupil! Další kolo, tzv. “Phase 2”, soutěže AstroPi spočívalo v designu a ladění samotného programu. Pánové obdrželi přímo od ESA přesnou kopii počítače, který se nachází i na ISS, a zde můžete vidět foto z průběhu práce:

Čas měli do 14. února 2020 a pracovali usilovně. Matěj Šicner se ujal vedení týmu a Martin Doušek s Oliverem Klimešem zase programátorské role. Petr Geršl s Romanem Otychem zajišťovali fyzikální stránku projektu a Vít Černý zase korekturu anglických textů.

  1. dubna 2020 přišla nejvíce vzrušující zpráva: jejich program získal “letové povolení” společně s dalšími 207 týmy, z toho jen 9 z nich z Česka. Algoritmus CM_Pi byl spuštěn 29. dubna ve 21:09 vyfotografováním první fotografie (z celkových 129). Vysvětlení, proč vše trvalo tak dlouho, je docela vtipné: NASA jaksi zapomněla nákladní rameno CANADARM v záběru a jeden z počítačů fotil z nějakého důvodu růžově.

Dne 18. května ale vše dospělo zdárnému konci, téměř 300 MB dat přistálo v e-mailových schránkách studentů.  Zde si můžete prohlédnout vybrané snímky, které program týmu CM_Pi pořídil z vesmírné stanice ISS.

 

Studenti už teď jenom zpracovávají snímky a snaží se z nich vyvodit nějaké důsledky. Na jejich výstup se zatím můžeme jen těšit.

Druhá soutěž, které se letos tým CM_Pi zúčastnil, byla Moon Camp Challenge, o níž se dozvěděli díky Vzdělávací kanceláři Evropské vesmírné agentury (ESERO). Cílem soutěže je navrhnout, popsat a vymodelovat měsíční základnu. Naši pánové se rozhodli přihlásit se hned do nejvyšší kategorie Moon Camp Pioneers (15–19 let), přestože vlastně většina z nich daného věku nedosahovala. V této kategorii se také už používal pokročilejší software jménem Fusion 360; náš tým ve vývoji ještě k tomu používal profesionální 3D modelovací program Blender a několik dalších nástrojů, např. na prohlížení měsíční povrchu k vybrání vhodného místa pro základnu.

O své základně přemýšleli už od Vánoc 2019 a pracovali na ní jak ve škole na svých pravidelných schůzkách, tak každý sám doma. Pro registraci projektu bylo třeba vyplnit dlouhý formulář, kde museli studenti popsat, jak bude základna postavena, její dopravu a logistiku, zajištění životních funkcí atd. Pak nastala fáze designování 3D modelu, kterou hoši už museli zvládnout za nouzového stavu, ale to je nezastavilo – Olík Klimeš (G3) se s vášní ujal role hlavního designéra a využil tak své dosavadní dovednosti s 3D modelováním. Ostatní členové týmu poskytovali nápady, dělali výzkum materiálů a rozvíjeli fungování základny. Zde můžete vidět jejich konečný výtvor:

Základna týmu CM_Pi se nachází na jižním měsíčním pólu nedaleko kráteru Shackleton – vyskytuje se tam totiž velké množství minerálů, vhodných k těžbě a následně k vylepšování základny, a sluneční svit je tam téměř nepřetržitý. Prostřední část základny je na povrch dopravena společně s dvěma vozítky tahací lodí, tzv. měsíčním jeřábem, jménem Luna. Žluté kopule jsou nejprve nafouknuty a pak pokryty měsíčním regolitem, a to tak, že zmíněná vozítka svojí radlicí regolit natěží a postupně jím kopuli “oplácají”. Na spodní části radlice se totiž nachází žhavá plocha určená k zapečení regolitu. Energii základně zajišťují solární panely a vnitřní vybavení je vytisknuto na 3D tiskárně. 

To vše je jen špička ledovce – naši studenti přemýšleli i o získávání vody, výrobě vzduchu, pěstování jidla, zábavě astronautů a vědecké činnost na základně. Více o jejich projektu si můžete přečíst zde: https://mooncampchallenge.org/pioneers-gallery/details/232/.

V této soutěži se týmu CM_Pi bohužel na přední příčky dosáhnout nepodařilo, ale to nevadí – už teď plánují svoji účast příští rok a určitě se máme na co těšit!

Gratulujeme ke všem úspěchům a přejeme mnoho štěstí v dalším snažení!