Novinky

Praktické maturity předškolní a mimoškolní pedagogiky z dramatické výchovy

V letošním roce si seminář z Dramatické výchovy vybralo sedm studentek. V září jsme si společně vytvořily maturitní časový plán, abychom vše stihly bez stresu a napětí a mohly si tak dostatečně užít radost z kreativní práce, což se nám nakonec velmi vyplatilo. Praktická maturita na PMP totiž není snadná záležitost. Ke splnění je potřeba naplánovat dvacetiminutovou lekci DV pro zvolenou cílovou skupinu na základě vylosovaného tématu, dále pak krátký pětiminutový divadelní výstup, jehož výchozí motiv si studentky též losovaly a dál ho zpracovávaly dle zvolené divadelní formy. V první části školního roku jsme se zaměřily na tvorbu metodického výstupu, v lednu jsme zrealizovaly zkušební verzi lekcí DV pro žáky Základní školy Náměstí Míru, aby si všechny studentky návzájem mohly dát zpětnou vazbu a na základě toho upravily lekci. Děti měly možnost stát se Indiány, dostaly se na Jižní pól, připravily narozeninovou oslavu pro kamarádku,  přemýšlely o tom, čím by v životě chtěly být, zažily plavecký trénink na olympiádu, staly se designéry letadla a zahnaly Kazizuba. Byl to pro nás všechny krásný zážitek, lekce byly povedené  a z malých chyb jsme se poučily. A protože u maturity se vzhledem k nečekané situaci obhajovala pouze příprava, byly jsme skutečně rády, že jsme zkušební lekce stihly už před uzavřením škol, naše práce mohla být hmatatelná a děti si mohly lekce užít.

Čekaly nás ale ještě odborné výstupy. Než vypukla karanténa, hledaly studentky vhodné východisko ke zvolené divadelní formě. Některé konzultace jsme stihly, ostatní probíhaly již online a nebyla to práce jednoduchá. Od 12. května 2020 jsme společně se studenty PL4 obsadily učebnu DV v suterénu a intenzivně tvořily v prostoru. Byl to úžasný čas smysluplné práce a podpory navzájem, smích i pláč, zoufalství a následné nadšení – všechny potřebné emoce náležitě proběhly a všechny výstupy se podařilo nazkoušet. Měly jsme možnost vidět několik monologů. Eliška Uřičářová se rozhodla pro nelehký text z knihy My děti ze stanice ZOO (Kai Hermann), monolog dívky Christiane, která je v zajetí vlastních problémů, závislosti na heroinu i bezedné samotě. Eliška nás ve svém výstupu nazvaném “Mami…” dokázala svým přirozeným projevem přenést do intimního prostředí malého pokoje dívky, v jejíž situaci by zřejmě nechtěl být nikdo z nás. Barbora Čechová s lehkostí, humorem a skvělým hereckým výkonem představila  v krátkém výstupu “Poslední kapka” postavu Stelly, která se rozhodne změnit svůj postoj k mužům i životu a po nezdařilém vztahu plánuje pomstu. Lydii Pernicovou jsme mohli vidět jako Agátu ze známé satirické komedie N.V.Gogola – Ženitba. Dívku, která se nemůže rozhodnout jakého muže si vezme, dokázala Lydie s lehkostí a humorem přiblížit divákům zasazením do současnosti a světa seznamek. Lenku Koukolovou jsme se zatajeným dechem sledovali v autorském monodramatu “Tajemství”. Náročné, ale aktuální téma poruch příjmu potravy, dokázala Lenka zpracovat působivě skrze zajímavou scénografii a přirozené herectví. Lucie Doležalová zvolila cestu pohybového divadelního výstupu. S odvahou a trpělivostí se chopila nelehkého úkolu zpracovat téma vlastní sebehodnoty a rozhodnutí plnit si své sny i přes překážky, dokázala srozumitelně a s nadhledem předat toto téma divákům ve výstupu nazvaném “Hledání”. Mohli jsme shlédnout i dvě krátká loutková představení pro děti. Jedno v podání Daniely Klabenešové “Kouzelná baterka”, kde jsme se díky nádherným loutkám a krásnému scénografickému zpracování mohli zcela ponořit do světa fantazie, kde neživé věci ožívají a kamarádství je na prvním místě. V druhém loutkovém představení “Svět kamínků“ nás pak Beata Kňazovčíková pozvala k jedinečnému zážitku. Zvolila netradiční formu něžného intimního představení, kdy se v kouzelném kufru skrýval skutečný živý svět přírody a s ním i příběhy tří kamínků. Beatino poutavé a dechberoucí vyprávění nás nenechalo ani na chvíli zapochybovat, že příběhy, které zažila, jsou pravdivé.

Letošní praktické maturity PMP pro mě byly něčím opravdu výjimečným. Nejen pro energii a zodpovědnost, kterou do toho studentky vložily, ale především pro skutečně povedené výstupy, které předčily mé očekávání. Na letošní maturantky PMP jsem skutečně hrdá. Těším se, že představení budeme moci společně ještě někdy obnovit a zahrát pro větší publikum. Díky!

MgA. Zdeňka Kučerová